Skip to content ↓

Our Staff – Primary School

Mr Litten Executive Headteacher

Mrs Bains Deputy Executive Headteacher

Mrs Light-Rudland Special Education Needs Co-Ordinator (SENDCo)

Teaching Staff

  • Mr Ingham Head of upper school and teaches Year 6
  • Mrs Gregory Year 6 in charge of ICT in our school.
  • Mrs German Year 5, teaching E1 on a Monday, Tuesday, Thursday & Friday
  • Mrs Ingham Year 5, teaching E1 on a Tuesday & Wednesday
  • Mrs Bradshaw Year 5, teaching N1 music co-ordinator
  • Miss Grainger Year 4, teaching N2
  • Miss Jones Year 4, teaching N3
  • Mrs Rouse Year 3, teaching W2.
  • Mrs Chisholm Year 3, teaching W1 on Wednesdays, Thursdays & Fridays
  • Mr Adams Year 3, sharing W1 with Mrs Chisholm & W2 with Mrs Rouse
  • Mrs Prince Rabbits Year 2
  • Mrs Brudenell Hedgehogs Year 2, She is also responsible for Child Protection in our school.
  • Mrs Porter Foxes Year 1 on Wednesday, Thursday & Friday
  • Mr Chisholm Head of lower school and teaches Squirrels Year 1
  • Miss Tansley EYFS Leader and teaches Badgers Reception.
  • Mrs Walton-Jones Otters Reception on Mondays, Tuesdays & Wednesdays, sharing the class with Miss Alegre.
  • Miss Alegre Foxes Year 1, on Mondays & Tuesdays Otters Reception, on Thurdays & Fridays.
  • Mrs Hughes is the teacher in charge of our Nursery.
  • Miss White Nuture Group Leader
  • Miss Ulyatt & Miss Renno Catch up' teachers

admin & Support Staff

  • Mrs Michelle Graves School Administrator
  • Mrs Hayley Palmer Receptionist/Admin Tuesday - Friday
  • Mrs Natalie Mason First Aid Officer Receptionist - Mon
  • Mrs Vicky Bell Higher Level Teaching Assistant
  • Miss Joanne Richards Higher Level Teaching Assistant
  • Mrs Penny Todd Higher Level Teaching Assistant
  • Mrs Pauline Banks Teaching Assistant
  • Miss Sarah Blanch Teaching Assistant
  • Mrs Gemma Barber Teaching Assistant
  • Mrs Lisa Brannigan Nursery Nurse
  • Miss Megan Baxter Teaching Assistant
  • Mrs Jane Butler Teaching Assistant
  • Mrs Tracey Beaumont Teaching Assistant
  • Mrs Joanne Cushing Teaching Assistant
  • Mrs Nichola Dance Teaching Assistant
  • Mrs Julie Field Teaching Assistant
  • Mrs Sarah Doherty Teaching Assistant
  • Mrs Lisa Flintoft Teaching Assistant
  • Ms Angela Elliott Teaching Assistant
  • Mrs Louise Goodwin Teaching Assistant
  • Mrs Elizabeth Farley Teaching Assistant
  • Miss Giordan Gregory Teaching Assistant
  • Mrs Amanda Herring Teaching Assistant
  • Mrs Pam Lintott Teaching Assistant
  • Mrs Lisa Mutimer Teaching Assistant
  • Miss Emily Patel Teaching Assistant
  • Mr Mark Reid Teaching Assistant
  • Mrs Tammy Roan Nursery Nurse
  • Miss Alex Ruggles Teaching Assistant
  • Mrs Shelly Ruggles Teaching Assistant
  • Miss Donna Smith Teaching Assistant
  • Mrs Dawn Thulborn Teaching Assistant
  • Mrs Debbie Walker Teaching Assistant
  • Mrs Shelly White Nursery Nurse
  • Mr Luke Young Teaching Assistant

Premises  & Lunchtime staff

  • Mr Steve White Site Manager
  • Mrs Deborah Frisby Cleaner
  • Mrs Lyn Henson Cleaner
  • Mrs Lee Lea Cleaner
  • Mrs Janet White Cleaner
  • Mrs Elaine Wilson Cleaner
  • Mrs Sharon Youell Cleaner
  • Mrs Iris Youles Cleaner
  • Miss Lisa Sammons Lunchtime Co-ordinator
  • Mrs Tracey Baeumont Lunchtime Supervisor
  • Mrs Kim Bland Lunchtime Supervisor
  • Mrs Heather Catley Lunchtime Supervisor
  • Miss Kelly Chamberlain Lunchtime Supervisor
  • Mrs Cheryl Foley Lunchtime Supervisor
  • Ms Nicola Girgn Lunchtime Supervisor
  • Mrs Sarah Harlow Lunchtime Supervisor
  • Mrs Marian Harman Lunchtime Supervisor
  • Mrs Lyn Henson Lunchtime Supervisor
  • Mrs Paula Hubbard Lunchtime Supervisor
  • Mrs Lee Lea Lunchtime Supervisor
  • Mrs Amie Lockhart Lunchtime Supervisor
  • Mrs Beverly Redhead Lunchtime Supervisor
  • Miss Alison Shaw Lunchtime Supervisor
  • Miss Linzi Skipworth Lunchtime Supervisor
  • Miss Amy Strangward Lunchtime Supervisor
  • Mrs Joan Walker Lunchtime Supervisor
  • Mrs Samantha Watson Lunchtime Supervisor
  • Mrs Iris Youles Lunchtime Supervisor